Jak zacząć Taekwondo / tricking? Nauka padów cz. 2

taekwondo - nauka padów cz. 2

Kontynuując wątek nauki padów, w dzisiejszym artykule kolejne ćwiczenia do padu w tył. Proponowane ćwiczenia są spójne z wcześniejszymi, opublikowanymi w pierwszej części tego cyklu tematycznego, która ukazała się na blogu w grudniu 2018 roku.

Warto zatem zaglądnąć tutaj: Jak zacząć Taekwondo / tricking? Nauka padów cz. 1

1) z półprzysiadu, przetoczeniem pad w tył

Półprzysiad pozwala na stopniowe podwyższanie pozycji, oraz zwiększanie szybkości wykonania ćwiczenia. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie ramion oraz głowy (więcej w 1. części cyklu o nauce upadków).


2) z postawy swobodnej, przez przysiad, przetoczeniem pad w tył

Po opanowaniu padu w tył z postawy, można modyfikować ćwiczenie przez wprowadzanie różnych pozycji wyjściowych (np. nierówno ustawione stopy) czy dodatkowy obrót (lub kilka obrotów) wokół osi długiej ciała przed wykonaniem przetoczenia. Wykształcenie prawidłowych nawyków ruchowych (np. zgięcie głowy podczas upadku w tył) na pewno przyda się wszystkim sportowcom.


3) z siadu na podwyższeniu, pad w tył

W celu utrudnienia wykonania padu w tył można dodać podwyższenie na którym należy usiąść. Nie trudno się domyślić, że wraz ze wzrostem wysokości podwyższenia wzrasta trudność wykonania tego ćwiczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń podwyższenia należy bezwzględnie bardzo dobrze opanować wszystkie składowe padu w tył, ponieważ czas na prawidłową reakcję ulega skróceniu a siły działające na ciało, które należy zamortyzować zdecydowanie wzrastają.

Tak jak w poprzedniej części proponuję zacząć od wykonywania ćwiczeń na miękkim podłożu i stopniowo zwiększać twardość. 


Przypominam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a także niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.

 

 

Zobacz także