Jak zacząć Taekwondo / tricking? Nauka padów cz.1

taekwondo - nauka padów cz. 1

Każdy wyskok musi się zakończyć lądowaniem, te mniej udane, niestety, prowadzą do kontuzji, aby tego uniknąć należy nauczyć się jak bezpiecznie upadać. Nauka padów jest, moim zdaniem, niezbędna zarówno podczas nauki walki wręcz jak i trickingu, zapraszam do zapoznania się z propozycjami ćwiczeń nauczających pad w tył.

Zapraszam do zapoznania się z procedurą nauki padu w tył:

1) Ułożenie ramion i głowy

Ułożenie ramion pod kątem ok. 45o względem tułowia, nie należy zginać łokci. Należy unieść głowę przez ruch dotknięcia brodą do mostka.


2) Z siadu ugiętego, przetoczeniem pad w tył

Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność ułożenia ramion oraz głowy z podaną wyżej techniką. Proponuję zacząć od wolnego przetoczenia a następnie zwiększać szybkość wykonania.


3) Z przysiadu podpartego, przetoczeniem pad w tył

Modyfikacja pozycji wyjściowej z poprzedniego ćwiczenia, poprzez stopniowe podnoszenie pozycji następuje przełamanie bariery lęku przy wykonywaniu padu, równie istotne jest również stopniowe przyspieszanie wykonywania przetoczenia. Podczas wykonywania padu w tył głowa nie może dotknąć podłoża.

Proponuję wykonywać powyższe ćwiczenia najpierw na miękkiej powierzchni i stopniowo zwiększać twardość podłoża.


Przy okazji gorąco zachęcam do zapoznania się z blogiem traktującym o sztukach walki w tym szczególnie o Taekwondo prowadzonego przez Pana Dariusza Ćwiklińskiego: https://taekwondocwiklinski.blogspot.com

Przypominam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a także niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.

 

 

Zobacz także