Jak zrobić skok rozkroczny wzdłuż skrzyni?

jak zrobić skok rozkroczny

Skok rozkroczny polega na wykonaniu odbicia z odskoczni z jednoczesnym zamachem ramion w przód i odmachem złączonych nóg tyłem w górę. Po zaznaczonej fazie lotu następuje ułożenie rąk na dalszej części skrzyni (ważne, żeby stopy znajdowały się powyżej wysokości barków), następnie po wykonaniu dochwytu skrzyni, wykonuje się odbicie rękoma z jednoczesnym rozkrokiem nóg i zgięciem w stawach biodrowych. Wyprost tułowia po odbiciu od skrzyni pozwali utrzymać równowagę przy lądowaniu.


Poniżej prezentuję przykładowe wykonanie:

 

Poniżej kilka propozycji ćwiczeń, które ułatwią proces nauki tego elementu:


    1) Wyskok kuczny na bliższą część skrzyni i naskok lotny do zeskoku rozkrocznego z odbiciem rękoma od dalszej części skrzyni

Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na drugą część ćwiczenia, pozwala ona wyćwiczyć w komfortowych warunkach zamach złączonymi nogami tyłem w górę a następnie odbicie od przyrządu i lądowanie.


    2) Skok zajęczy na bliższą część skrzyni i naskok lotny do zeskoku rozkrocznego z odbiciem rękoma od dalszej części skrzyni

Modyfikacja ćwiczenia nr 1, pozwalająca „oswoić” się z zamachem rękami oraz złączonymi nogami zdążając w kierunku przyrządu.


    3) Skok rozkroczny w pełnej formie przez skrzynię ustawioną pod kątem

Bardzo ważne ćwiczenie z tego względu, iż można dostosować odległość przyrządu od punktu odbicia. Jest to istotne, ponieważ wielu ćwiczących ma problem z wystarczająco silnym odbiciem od odskoczni i wydaje im się, że nie „dolecą” do końca skrzyni, tym samym wykonują dochwyt przyrządu nie na dalszej części a w połowie, co skutkuje mniej lub bardziej dotkliwą kolizją. Dzięki temu ćwiczeniu można zachować wykonanie elementu w pełnej formie, ale w ułatwionych warunkach (zmniejszona długość skoku) i w miarę treningu zwiększać odległość.


    4) Z postawy na odskoczni z rękami opartymi o przyrząd, podskoki z wysokim unoszeniem bioder, następnie po odbiciu wznos kończyn dolnych tyłem w górę (zamach)

Powyższe ćwiczenie proponuję wykonywać na każdym etapie nauki skoku rozkrocznego – pozwala ono wykształcić prawidłowy zamach złączonych nóg w górę, co warunkuje ustawienie ciała względem przyrządu w pierwszej fazie lotu.


Zaznaczam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a także niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.

 

 

Zobacz także