Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 4

jak zrobić skok zawrotny cz. 4

W niniejszym artykule przedstawione zostaną kolejne propozycje ćwiczeń nauczających skok zawrotny przez skrzynię podzielone według trudności wykonania. Ćwiczenia poniżej wprowadzają stopniowo kolejne fazy skoku mieszanego: rozbieg, naskok i odbicie z odskoczni, lot do przyrządu, naskok na ramiona i odbicie z ramion, lot za przyrządem i lądowanie.

Przykładowe wykonanie skoku zawrotnego przez skrzynię z rozbiegu skośnego:

 


1) Z marszu przeskok zawrotny o nogach zgiętych nad przyrządem ustawionym skośnie:

Uwaga! Przyrząd ustawiony w przedstawiony wyżej sposób, tj. oparty o drabinki, stwarza ryzyko, iż przy zbyt dużym wychyleniu ciała w przód po odbiciu z nóg ćwiczący może uderzyć głową w drabinki. Niniejszy film stanowi wyłącznie materiał poglądowy mający na celu przedstawienie sposobu gradacji trudności podczas nauki skoku zawrotnego.

Wykonując powyższy przeskok, ćwiczący ma ułatwione zadanie ze względu na możliwość niższego, względem wysokości oparcia ramion na przyrządzie, przeniesienia zgiętych nóg. Należy zwrócić również uwagę na naskok do odbicia obunóż co wprowadza konieczność dostosowania "rozbiegu" do umiejscowienia przyrządu, a także odbicie z ramion od przyrządu.


2) Z marszu przeskok zawrotny o nogach zgiętych nad niską skrzynią:

W miarę opanowania ćwiczenia zwiększa się wysokość przeszkody oraz wprowadza odbicie z odskoczni. 


3) Z uniku podpartego na skrzyni, odbiciem jednonóż wymach prostych nóg i zeskok zawrotny:

Widok z innej strony:

Powyższe ćwiczenie przygotowuje do amortyzacji lądowania z docelowej wysokości skoku (w miarę podnoszenia wysokości skrzyni). Jest to łatwiejszy wariant ćwiczenia poniżej, w którym wykonuje się odbicie obunóż z podporu leżąc przodem.


4) Z podporu leżąc przodem na górnej części skrzyni, odbiciem obunóż wymach prostych nóg i zeskok zawrotny:

Widok z innej strony:

Sposób odbicia w niniejszym ćwiczeniu utrudnia wykonanie zamachu nogami co czyni je bardziej zbliżone do skoku zawrotnego w pełnej formie.


5) Z marszu przeskok zawrotny o nogach prostych nad niską skrzynią:

Tak jak w przypadku ćwiczenia z przeskokiem o nogach zgiętych, trudność zwiększa się poprzez stopniowe podwyższanie wysokości skrzyni oraz położenie odskoczni, którą stopniowo oddala się od przyrządu w celu wymuszenia fazy lotu do przyrządu (warunkiem koniecznym jest dostateczne opanowanie przez ćwiczącego poprzednich ćwiczeń z różnymi wysokościami przeszkody).


Pozostałe części artykułu:

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 1

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 2

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 3

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 5


Przypominam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.


 

 

Zobacz także