Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 5

jak zrobić skok zawrotny cz. 5

W ostatniej części artykułu o nauce skoku zawrotnego przez skrzynię przedstawione zostaną dodatkowe warianty ćwiczeń pomocniczych i przygotowujących. Ze względu na niską trudność wykonania oraz możliwość dozowania wielkości obciążeń przenoszonych na obręczy barkową i nadgarstki, większość z nich można zastosować już na etapie wczesnoszkolnym.

Stopniowanie trudności odbywa się za pomocą regulowania wysokości unoszenia bioder podczas przeskoków, według zasady - im wyżej biodra, tym większe obciążenie obręczy barkowej i nadgarstków. Poleca się zacząć od bardzo niskich przeskoków i stopniowo zwiększać wysokość unoszenia bioder.


1) Z opadu podpartego przeskoki zawrotne o nogach zgiętych z lądowaniem na przeszkodzie:


2) Z opadu podpartego przeskoki zawrotne o nogach prostych z lądowaniem na przeszkodzie:

Powyższe 2 ćwiczenia stanowią ułatwioną wersję ćwiczeń z części pierwszej artykułu.


3) Obskoki zawrotne o nogach zgiętych z coraz dalszym dochwytem przyrządu:

4) Obskoki zawrotne o nogach wyprostowanych z coraz dalszym dochwytem przyrządu:

Powyższe 2 ćwiczenia mogą stanowić atrakcyjny dodatek dla ćwiczących w zwinnościowych torach przeszkód.


5) Z przysiadu podpartego bokiem do skośnie ustawionego przyrządu, dłonie ustawione przed przyrządem, przeskoki zawrotne o nogach zgiętych:


6) Z przysiadu podpartego bokiem do skośnie ustawionego przyrządu, dłonie ustawione przed przyrządem, przeskoki zawrotne o nogach prostych:


7) Z przysiadu podpartego bokiem do skośnie ustawionego przyrządu, dłonie ustawione przed przyrządem, przeskoki zawrotne o nogach prostych z wymachem:

Powyższe 3 ćwiczenia są przydatne w sytuacji gdy ćwiczący podczas wykonania skoku zawrotnego nie unosi tułowia oraz kończyn dolnych powyżej wysokości barków. Stopniowe zwiększanie kąta nachylenia przeszkody powoduje wymuszanie coraz wyższego unoszenia bioder, co przygotuje ćwiczącego do wykonania tego elementu w skoku zawrotnym w pełnej formie.


Pozostałe części artykułu:

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 1

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 2

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 3

Jak zrobić skok zawrotny przez skrzynię - cz. 4


Przypominam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.


 

 

Zobacz także