Jak zrobić wymyk? cz. 1 ćwiczenia przygotowawcze

W dzisiejszym artykule zapraszam do zapoznania się z przykładowymi ćwiczeniami przygotowawczymi do nauki wymyku przodem na drążku. Wymyk jest podstawowym ćwiczeniem gimnastycznym wchodzącym w skład sprawdzianów sprawnościowych w wojsku, a w związku z nowymi wytycznymi rocznych egzaminów sprawnościowych warto odświeżyć sobie tą umiejętność.

Naukę wymyku warto zacząć od wzmocnienia mięśni brzucha oraz zginaczy bioder, w tym celu przydatne będą poniższe ćwiczenia:

1) ze zwisu tyłem na drabinkach przyściennych, wznosy ugiętych nóg w górę do klatki piersiowej:

Proponuję zacząć od wykonania 5 powtórzeń przykładając wagę do jakości wykonanych powtórzeń. Następnie w miarę treningu zwiększać ilość powtórzeń do 15-20, po czym przejść do kolejnego ćwiczenia.


2) ze zwisu tyłem na drabinkach przyściennych, unoszenie zgiętych nóg z wyprostem w górze i powolnym opuszczaniem:

Utrudniona wersja poprzedniego ćwiczenia z akcentem pracy ekscentrycznej mięśni brzucha oraz zginaczy bioder. Również w tym przypadku proponuję zacząć od 5 powtórzeń oraz stopniowo zwiększać ilość do 15 powtórzeń, po czym przejść do kolejnego ćwiczenia.


3) ze zwisu tyłem na drabinkach przyściennych, wznosy wyprostowanych nóg:

Kolejna wersja wznosów nóg w zwisie, tym razem o wyprostowanych kolanach. Bardzo przydatne i jednocześnie wymagające ćwiczenie, nazywane popularnie "nakrywkami". Tak jak w przypadku poprzednich ćwiczeń proponuję skupić się na jakości wykonania i rozpocząć trening od 5 powtórzeń i stopniowo zwiększać ilość do 10 powtórzeń (lub satysfakcjonującej liczby powtórzeń - w zależności od celu treningowego).


Zapraszam do regularnego odwiedzania bloga - publikuję artykuły w poniedziałki - a także subskrybowania kanału na serwisie YouTube (www.youtube.com/homanczukpl) aby być na bieżąco z ukazującymi się filmami i artykułami.

Przypominam, że nawet najlepszy internetowy instruktaż nie zastąpi osoby profesjonalnego instruktora, a także niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do uszkodzeń ciała - powyższe nagrania stanowią jedynie materiał poglądowy.

Jeżeli natomiast chcesz się nauczyć tego i/lub innych elementów akrobatycznych pod moim instruktażem zapraszam do kontaktu korzystając z formularza "Skontaktuj się" w zakładkach na samej górze strony.